Lajevardi Fountdation Logo
 1. وب سایت فارسی
 2. رویداد ها
 3. نشست و گفتگو با ترانه همامی به بهانه نمایش آثارش در گالری Ag
 • نشست و گفتگو با ترانه همامی به بهانه نمایش آثارش در گالری Ag

  نشست و گفتگو با ترانه همامی به بهانه نمایش آثارش در گالری «Ag»
  سه شنبه 4 خرداد
  ساعت 19- 21


 • این نشست با معرفی ترانه همامی هنرمند ایرانی مقیم سان‌فرانسیسکو آغاز شد و در ادامه همامی مراحل شکل‌گیری آثارش را شرح داد. هماهی در سال 2000 تبعیت امریکا را پذیرفت و از همین زمان برایش شناخت مهاجران ایرانی اهمیت پیدا کرد. وی از برخی مهاجران دعوت کرد تا عکس‌ها و خاطراتشان را با وی در میان بگذارند (سپتامبر2001). از آنجا که این زمان مصادف شد با وقایع سپتامبر2001 در امریکا، جلب اعتماد کردن برای او کار دشواری بود و سؤالات زیادی برای مهاجران شکل می‌گرفت. همامی طی چندین دوره کارگاه آموزشی و با همکاری بسیاری از سازمان‌ها و نویسندگان محلی ایرانی-آمریکایی از جمله پرسیس کریم، شهرنوش پارسی‌پور و زری طاهری این پروژه را انجام داده است. در این گردهمایی‌ها از دعوت شدگان خواسته بودند چند عکس با خودشان بیاورند. همامی برای چیدمان تصاویر در کنار هم کاشی درست می‌کند و روی هر کاشی عکسی در کنار نوشته اسمبلاژ می‌شود. این کاشی‌ها برای او ساختاری از هویت‌ها است که تلفیقی از خاطرات، شیشه و آینه، نقش‌ها و عکس‌ها است، و تصویر بیننده و محیط نیز در آن‌ها منعکس می‌شود.
  همامی در این چیدمان‌ها که شامل تصاویر نسل‌های مختلف است، تصاویر متفاوتی از ایرانیان که غربی‌ها کمتر دیده‌اند را نمایش می‌دهد: تصاویری از مسائل پیش و پا افتاده و زندگی روزمره‌ی مهاجران ایرانی. روند این پروژه در طول زمان تغییر کرده است. در ابتدا برای او یک فعالیت هنری بوده است، اما با گذشت زمان تغییر هویت داده و تبدیل به یک پروژه اجتماعی شده است.
   چیدمان تصاویر در نمایشگاه‌های مختلف متفاوت است. چیدمان وی در گالری «Ag» با عنوان «بازتاب یادها» شامل عکس‌های قدیمی آلبوم‌های خانوادگی مهاجران ایرانی در لابه‌لای تل‌های آجری است. نقطه اشتراک این تصاویر که برای مقاصد و استفاده‌های کاملاً متفاوت ثبت شده‌‌اند، تجربه‌ی دوباره زمان و جابجایی مکان است. هنرمند بستری متفاوت برای گفتگو میان خرده‌روایت‌های ثبت شده و بینندگان ایجاد نموده و آن‌ها را به دوباره تجربه کردن لایه‌های زمانی سپری شده دعوت می‌نماید.
  از لحظه ای که مخاطب از در گالری وارد می‌شود و چیدمان عکس‌ها را در تلی از آجر می‌بیند، نورپردازی تصاویر در فضای تاریک، حس آوار، سایه خودِ بیننده و... همه این‌ها جزئی از چیدمان است و برای همامی همه اجزاء مهم است. مخاطب در مواجهه با این تصاویر می‌تواند در ذهنش روایتی را بسازد ودر اینجا به غیر از زمان واقعی ما با زمان روایی نیز مواجه‌ می‌شویم.
  عناصر تاریخی، چیدمان تصاویر و اطلاعات، خرده‌روایت‌های جمعی، پیچیدگی‌ها و وابستگی‌های بینافرهنگی، مسئله سفر و جابه‌جایی، هویت، مسئله زمان و مکان، آرشیو و بازنمایی آن، حافظه و تاریخ از ویژگی‌های آثار همامی است.
  این گفتگو مروری بر آثار ترانه همامی و نمایشگاه «بازتاب یادها» بود و با حضور خود هنرمند، سهراب مهدوی و الهام پوریامهر برگزار شد.
   

  ترانه هِمامی هنرمند ایرانی ساکن سانفرانسیسکو، دانش آموخته‌ی کارشناسی ارشد رشته نقاشی از دانشگاه هنر کالیفرنیا در آمریکا است. وی تاکنون در نمایشگاه‌های متعدد گروهی و انفرادی در کشورهای مختلف همچون پروژه رُز عیسی در لندن، بنیاد هنری شارجه در دبی، مرکز هنری Yerba Buena در سانفرانسیسکو و بنیاد بغوسیان Villa Empain در بروکسل شرکت داشته است. آثار وی در موزه‌های معتبر دنیا از جمله موزه ویکتوریا و آلبرت لندن و موزه بریتانیا نگهداری می‌شود.