Lajevardi Fountdation Logo
  1. وب سایت فارسی
  2. چاپ و نشر
  3. بهجت صدر: رد در سیاهی
  • بهجت صدر: رد در سیاهی

    بهجت صدر(1388-1303) نقاشی است که نشانه‌های متناقض را با بیانی انتزاعی به تصویر می‌کشد و طبیعت سرشار را با جهان سرد و عریان صنعتی در هم می‌آمیزد. او یکی از پیشگامان هنرهای تجسمی در ایران و از اولین زنان هنرمند و مدرس دانشگاه است که اوایل دهه 1340 (1960) در عرصه‌ی بین‌المللی حضور یافت. کارهایش گواهی است بر مدرنیته‌ی جهان‌شهری نو‌ظهوری که در تهران، رم و پاریس پدیدار شد. شهرهایی که در آن تحصیل  کرد و آثارش را به نمایش گذاشت. بهجت صدر تجسم تلفیق شگفت انگیزی از هنر و زندگی است که در لایه‌های گوناگون نقاشی‌های طغیان‌گرش آشکار است.
    این کتاب با ترکیب یادداشت‌های شخصی، بریده‌های جراید، نوشته‌های انتقادی و مکاتبات شاعرانه‌اش (با شاعرانی چون سهراب سپهری و فروغ فرخزاد) به کاوش در میراث هنری و فکری او می‌پردازد.

  • "بهجت صدر: رد در سیاهی" با نام اصلی "Behjat sadr: Traces" در سال 2014 توسط انتشارات Zaman books در پاریس به دو زبان فرانسوی و انگلیسی منتشر شد و در سال 1394به مناسبت نمایش آثار بهجت صدر در گالری های آب- انبار و آریا، به فارسی برگردانده شد. لیتوگرافی، چاپ و این صحافی کتاب توسط چاپ و نشر هنر معاصر و با همکاری بنیاد لاجوردی انجام شده است