Lajevardi Fountdation Logo
 1. وب سایت فارسی
 2. نمایشگاه ها
 3. صندوق اضطراری هنرمندان
 • صندوق اضطراری هنرمندان

  13 تا 15 اسفند 1399
  ساعت بازدید 19-12
   

 • صندوق اضطراری هنرمندان؛ گروهی متشکل از هنرمندان ایرانی است که در راستای تامین مالی برای کمک‌های فوری و با هدف رفع احتیاجات ضروری هنرمندان نیازمند چون هزینه‌های درمان، اجاره مسکن و سفرهای تحصیلی، فعالیت می‌کند. این صندوق به مشارکت‌کنندگان و گردانندگان خود این امکان را می‌دهد تا بخشی از مسئولیت اجتماعی‌شان در قبال جامعه فرهنگی هنری را ایفاء کنند.

  پیش‌زمینه ایجاد صندوق اضطراری هنرمندان، رویدادی است که در بهار 1397 و در قالب نمایشی با عنوان «مدرنِ معاصر»، به پیشنهاد فریدون آو و با همکاری گالری دستان و فواد شریفی، در وی گالری برگزار شد. در این نمایش بیش از 30 هنرمند از نسل‌های مختلف، بر آثار چاپ دستی بیژن صفاری کار کردند و نتیجه این فعالیت با امضای مشترک هنرمندان همکار، به نمایش درآمد. عواید حاصل از فروش این آثار صرف کمک به هنرمندانی شد که نیاز به حمایت داشتند.

  یک‌سال پس از برگزاری نمایش «مدرنِ معاصر»، نخستین رویداد صندوق اضطراری هنرمندان با همکاری آرت‌مارت (پلتفرم هنرهای تجسمی فروشگاه اینترنتی آستین) و بنیاد پژمان، در تابستان سال 1398 برگزار شد.

  این نمایش، به انتخاب فریدون آو، با چیدمان او که از راه دور و به شکل آنلاین انجام شده بود، برگزار گردید.

  با توجه به شرایط خاص همه‌گیری کووید نوزده، حضور فیزیکی علاقمندان محدود شده بود و حراج آثار نیز به‌شکل مجازی به اجرا درآمد. عواید حاصل از فروش آثار، به کلی صرف هزینه درمان هنرمندانی شد که به کووید نوزده مبتلا شده بودند و یا به دلیل شرایط رکود اقتصادی، در پرداخت هزینه‌های مسکن خود مشکل داشتند.

  اکنون دومین رویداد صندوق اضطراری هنرمندان، با حمایت بنیاد لاجوردی و نشر هنر معاصر 13 تا 15  اسفند ماه 1399 برگزار می‌شود. در این رویداد 58 اثر از 29 هنرمند مطرح و شاخص، نمایش داده خواهد شد. در تمامی این آثار، فریدون آو با یک هنرمند دیگر همراه شده و اثر مشترکی را خلق کرده‌اند. در نتیجه این همراهی، هنرمندانی با رویکردهای گوناگون از نسل‌های مختلف، کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند تا با نمایش ترکیبی غیرقابل پیش‌بینی، یادآور ممکن بودن هم‌نشینی تضاد، سازگاری، ضدیت و توافق در یک نقطه باشند.

  به علت ادامه یافتن همه‌گیری کووید نوزده، حضور علاقمندان و مخاطبان با هماهنگی قبلی، از پیش برنامه‌ریزی شده و محدود خواهد بود و حراج آثار نیز در بستر آنلاین انجام می‌شود. بر اساس سیاست‌ها و رویکرد بنیاد لاجوردی و همین‌طور اهداف خیرخواهانه صندوق اضطراری، بنیاد لاجوردی هیچگونه منفعت مالی از برگزاری  این نمایش نخواهد داشت.

  دومین صندوق اضطراری هنرمندان، شامل آثاری از این هنرمندان است: رضا آرامش، فریدون آو، فریدون امیدی، محسن احمدوند، نازگل انصاری‌نیا، محمد پیریایی، شیده تامی، سهند حسامیان، شهلا حسینی، شنتیا ذاکرعاملی، علی رضوی، مملی شفاهی، شقایق عربی، محمدحسن غلامزاده، بیتا فیاضی، رضا لواسانی، احمد مرشدلو، امین منتظری، فرشید مثقالی، مهرداد محب‌علی، علی نصیر، ملکه نائینی، نیکی نجومی، شقایق رضوانی، اشکان صانعی، مهرداد پورنظری، داریوش زندی، مهدی حسینی و نرگس هاشمی.