Lajevardi Fountdation Logo
 1. وب سایت فارسی
 2. نمایشگاه ها
 3. چهره‌های ساختگی تهران
 • چهره‌های ساختگی تهران

  جرالد روسباخر
  22 شهریور، ساعت 19 تا 21
  مجموعه «هزار و یک عصر» سلسله اجراهایی را دربرمی‌گیرد که در اردیبهشت 1392 در باغ موزه‌ی قصر آغاز شد. نمایشگاه‌گردانی این مجموعه را علی اتحاد به عهده داشته است. در قسمت دهم این مجموعه جرالد روسباخر، هنرمند اتریشی پرفورمنسی با عنوان «چهره‌های ساختگی تهران» را در بنیاد لاجوردی اجرا کرد.
  ایده‌ی روسباخر در این اجرا تأثیر روزافزون رسانه‌ها بر ادراک ما نسبت به واقعیت در جهان معاصر است. جهان پیرامون ما متکثر، چندگانه و لایه لایه است. رسانه‌ها  داوری ما را نسبت به زیبایی، عدالت، قهرمانی، خوشبختی، سبک زندگی و... دگرگون کرده‌اند. چهره‌های بی‌شماری در مجلات و رسانه‌ها به عنوان شاخصه‌های زیبایی، موفقیت، پیشرفت و … باز نموده می‌شوند. چهره‌هایی که وجوه دیداری و جزییات شخصیتی‌شان ساخته و پرداخته شده و توسط رسانه‌های معاصر به شکلی انبوه تکثیر می‌شوندو مدام معیارهای ذوقی ما را دستکاری می‌کنند.
  روسباخر تلاش می‌کند در شکلی نمادین سرنمون‌های ذوقی جهان معاصر را بر چهره‌ی خودش بنشاند تا سرعت و تغییرات سیالی که رسانه‌های گروهی بر اندام آدمیان حمل می‌کنند را نشان دهد. تغییرات مدامی که در واقعیت نتیجه‌ای جز واماندگی سوژه‌ها نخواهد داشت.

 • چهره‌های ساختگی تهران
  چهره‌های زیبا اما ساختگی آدم‌ها ما را دربرگرفته‌اند. شبکه ها و رسانه های مجازی پراند از چهره های آرمانی که در بیشتر مواقع از واقعیت دورند. ما با تصویرهای پوشش داده شده‌ی افراد و زیبایی ایده‌آل احاطه شده ایم. بدن های نمایشی که تنها با کمک‌های تکنیکی و پزشکی نگه داشته می شوند. با تکنولوژِی معاصر این زیبایی‌ها قابل دستیابی هستند. ولی امروزه حتی شیک ترین مدل ها هم برای بازتاب در یک مجله مد نمی‌توانند شکل خود باشند. با کمک‌های تکنیکی و پزشکی مثل عمل‌های مختلف زیبایی، ما می‌توانیم به شکل دلخواهِ مورد نظرِ رسانه‌ها نزدیک شویم. در زندگی واقعی ما شکست می‌خوریم چرا که نمی‌توانیم بدن خود را بدون استفاده از نرم افزار با این ایده آل ها تنظیم کنیم. واقعن این چهره‌های ساختگی عجیب‌اند نه به خاطر ساختگی بودنشان بلکه به دلیل فاصله‌ای که با ما دارند...
  جرالد رسباخر