Lajevardi Fountdation Logo
 1. وب سایت فارسی
 2. رویداد ها
 3. نمایش فیلم باره‌های شهر نشست نیومدیا شماره‌ی بیست و سه
 • نمایش فیلم باره‌های شهر نشست نیومدیا شماره‌ی بیست و سه

  نمایش فیلم «باره‌های شهر»
  نشست نیومدیا، شماره‌ی بیست و سه
  8 اردیبهشت1395، ساعت 19
   

 • فیلم «باره‌های شهر» به کارگردانی آیدین باقری، با حضور کارگردان فیلم و زروان روح‌بخشان منتقد هنری در بنیاد لاجوردی نمایش داده شد.
   این فیلم گذری کوتاه بر گرافیتی و هنر شهری دارد و با نگاهی مستند درباره‌ی برخی جوانب آن به جستجو می‌پردازد. باقری درباره‌ی این فیلم می‌نویسد: «چگونه شهری می‌تواند مطلوب ما باشد؟ مناظر شهری تا چه میزان می‌توانند در احساس رضایت ما تاثیر‌گذار باشند؟ چگونه میتوان از حق به شهر در راستای میل به رضایت از فضاهای شهری بدون تقابل با حاکمیت شهری استفاده کرد؟»

  پرسش‌هایی از این قبیل، او را برآن داشت تا پدیده‌ای کاملاً در دسترس و نوظهور همچون دیوارنگاری غیررسمی را مورد کندوکاو قرار دهد و با رویکردی جامعه‌شناختی به بررسی آن در قالب تصویر و مصاحبه‌هایی با دیوارنگاران و صاحب‌نظرانی چون زروان روح‌بخشان بپردازد. این مستند سعی دارد تا علاوه بر ارائه شناخت نسبی پیرامون این پدیده، به طرح این مسأله بپردازد که این دیوارنگاران با چه موانع و مشکلاتی مواجه‌‌اند. آیا فعالیت آنان سبب تخریب جلوه شهر می‌شود و عملی خرابکارانه است یا عملی هنرمندانه فارغ از مباحث زیبایی‌شناختی و یا نوعی مقاومت روزمره در برابر نظم شهری است؟

  مدت زمان فیلم شصت دقیقه بود و با استقبال مخاطبان جوان روبه‌رو شد. پس از نمایش، گفتگو درباره‌ی فیلم به میزبانی زروان روح‌بخشان برگزار شد. آیدین باقری به صورت فشرده انگیزه‌ی خود از ساخت این فیلم را بیان کرد.
  آیدین باقری، متولد ۱۳۷۰ در تهران، جامعه شناس، پژوهشگر، عکاس و مستند‌ساز اجتماعی است. او در سال۱۳۹۲ مدرک کارشناسی پژوهشگری علوم اجتماعی و در سال ۱۳۹۴ کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی را از دانشگاه آزاد تهران دریافت کرد. علاقه و زمینه‌ی کار او پژوهش در زمینه‌ی مسائل اجتماعی و شهری و عکاسی است. نتایج پژوهش‌های وی در قالب چندین مقاله‌ و فیلم مستند ارائه شده که از جمله می‌توان به مستند «باره‌های شهر» و «اسلک لاینرهای تهران» اشاره کرد. او در حال حاضر در کنار مطالعات اجتماعی با رسانه‌های عکاسی و ویدیو کار می‌کند.