Lajevardi Fountdation Logo
 1. وب سایت فارسی
 2. نمایشگاه ها
 3. تلسکوپ درونی؛ اثر فضایی ادواردو کاک
 • تلسکوپ درونی؛ اثر فضایی ادواردو کاک

  مستندی از ویرژیل نووارینا

  تهیه کننده فیلم سازمان دیده‌بان فضا وابسته به مرکز ملی مطالعات فضایی فرانسه
  کیوریتور: فواد علیجانی
  پنجشنبه و جمعه 5 و 6 فروردین 1400 ـ ساعت  12 تا 18 

 • بنیاد لاجوردی در حمایت از پروژه‌های پادمان برگزار می‌کند: 
  فیلم تلسکوپ درونی در سال 2017 میلادی و به تهیه‌کنندگی «دیدبان فضا وابسته به مرکز ملی مطالعات فضایی فرانسه»، ساخته شده است. همراه با نمایش این مستند 35 دقیقه‌ای از هنرمند فرانسوی نووارینا، آرتیست‌بوک این پروژه اثر مری‌سول پِقانت نیز معرفی خواهد شد. 
  نمایش فیلم تلسکوپ درونی، در هفتمین سال از برنامه‌های نوروزی بنیاد لاجوردی تحت عنوان «فرهنگ برای شهر» انجام می‌شود. هدف از برگزاری این سلسله نمایش‌ها، حفظ تعامل شهروندان با فضای هنرهای تجسمی و رسانه‌های جدید در تعطیلات طولانی مدت نوروزی و همین‌طور غنی کردن تجربه زندگی مدرن شهری از طریق برپایی رویدادهای فرهنگی است. 

  تلسکوپ درونی، نخستین «شعر فضایی» ادواردو کاک است. این پروژه در قالب یک پرفورمنس از سوی توماس پِسکه فضانورد فرانسوی، در زمان ماموریت او در ایستگاه بین‌المللی فضایی اجرا شده است.
  ادواردو کاک در توضیح پروژه خود می‌گوید: «از سی سال پیش، مشغول اکتشاف در مرزهای شعر و بررسی امکان توسعه دادن مفهوم آن در عرصه‌ مادّیت علوم و فناوری‌ها هستم. من شعرهایی را خلق می‌کنم که درهای زبان را به سوی ابعاد و جنبه‌های تجربه‌هایی بدیع و بی‌سابقه می‌گشایند. در سال‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰، من شعر هولوگرامی و رقومی (دیجیتال) را توسعه دادم. با این کار، در یک جنبش جهانی مشارکت کردم که اساس شعر رسانه‌ای (Media Poetry) را بنیان‌ گذاشته است. در این اثر، من مانیفست «شعر فضایی» را منتشر کردم و در آن از این ایده دفاع نمودم که وقتی کلام از الزامات جاذبه آزاد شود، شعر را‌ه‌های تازه‌ای را به روی خود خواهد گشود.»
  کاک در بخشی از کتاب پروژه تلسکوپ درونی می‌گوید: «حرف (M) شکل کالبد انسانی را می‌سازد. از این زوایه برآمدگی لوله‌ای شکل که از محل نافِ این شبح ظاهر می‌شود یادآور بند ناف بریده شده است و گویای بشریتی است که پیوندش را با سرچشمه‌های زمینی‌اش قطع کرده است. چشم‌انداز کلی این شعر حجمی یادآور ملاقات میان سطح‌ها و استوانه‌ها است که به‌روشنی بیانگر شکل ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند.»*

  فیلم نووارینا، نمونه‌ای از مستندنگاری پروژه‌های هنر معاصر است. در این فیلم، کارگردان سعی دارد با پیوند مستندنگاری و پژوهش، پیام پیچیده و چندبعدی ادواردو کاک پیرامون برداشت ما از مفهوم «آفرینش هنری» و دگردیسی ابزارهای شاعرانه در زمانه حاضر را بازنمایی کند. تلسکوپ درونی، استعاره‌ای از تامل درباره سیاره زمین و آینده انسان از زاویه‌ای متفاوت است.  

  پروژه‌های پادمانپلتفرم هنرمندگردان مستقر در تهران است که از طریق برگزاری برنامه‌های کیوریتوریال، به دنبال توسعه گفتمان‌‌  هنر معاصر و پیگیری خلاقانه مباحث میان‌رشته‌ای در جامعه‌ هنر ایران است. پادمان قصد دارد با تمرکز بر پژوهش، گفتگو و ارائه،  فضای ارتباطی جامعه هنر را ارتقاء داده و آن را با عرصه بین‌المللی پیوند دهد.

  *  تلسکوپ درونی؛ اثر فضایی ادواردو کاک، گروه مولفان، منتشر شده در پروژه‌های پادمان، چاپ دوم، ایران، 1399

  تهیه کننده فیلم، سازمان دیده‌بان فضا وابسته به مرکز ملی مطالعات فضایی فرانسه